Průběh a obsah zkoušky odborné způsobilosti

Záleží na tom, jak rychle jste schopni se naučit všechny otázky v testu. Podle toho se rozhodnete, kdy se přihlasíte ke zkoušce odborné způsobilosti. Obvykle se konají jednou měsíčně. Přihlásíte se tak, že na svém příslušném útvaru policie odevzdáte vyplněnou Přihlášku ke zkoušce odborné způsobilosti (vybírá se při tom poplatek 100 Kč). Policie vám na místě nebo do jednoho měsíce oznámí datum a místo konání zkoušky.

U zkoušky budete muset kromě teoretického testu předvést také bezpečnou manipulaci se zbraní, rozborku, sborku, na kterou se nyní klade veliký důraz. Pokud toto zvládnete postoupíte ke střelbě. 

Zkouška probíhá na střelnici a se zkušebním komisařem, kterého vám určí policie. Před zkouškou komisař zkontroluje vaši totožnost a vybere poplatek za zkoušku (600 Kč pro komisaře + poplatek za střelnici, zápůjčku zbraní a střelivo - pohybuje se od stokorun až po dva tisíce, dle střelnice). Poté následuje písemný test, který bude ihned vyhodnocen a zkoušející vám sdělí váš výsledek. Pokud jste test zvládli s dostatečným počtem bodů následuje dále praktická část, kde musíte prokázat znalost bezpečné manipulace se zbraní a střelbu.

Po úspěchu i v praktické části, získáte Doklad o osvědčení odborné způsobilosti žadatele o vydání zbrojního průkazu, jehož platnost je jeden rok.

Teorie

písemný test z 30 otázek na 40 minut

ze 30 testových otázek je 22 otázek právnických (hodnocených po 3 bodech), 

5 otázek z nauky o zbraních a střelivu (po 2 bodech) a

3 otázky ze zdravotnického minima (po 1 bodu). 

Celkem tak můžete získat max. 79 bodů. Minimální počet bodů závisí na skupině, o kterou žádáte:

Skupina Minimální počet bodů
A 67
B a C 71
D a E 74
Je rozumné neučit se jen otázky, ale zběžně si pročíst i dané zákony. Jako budoucí držitelé ZP byste je měli znát a dodržovat, navíc chápat paragrafy v souvislostech pomůže i při učení testových otázek.

Praktická část

Pokud uspějete v teoretickém testu, čeká vás praktická část zkoušky. Podle zákona musíte v praktické části předvést komisaři následující:

  • prohlídku zbraně za účelem zjištění, zda není v nabitém stavu,
  • částečné rozebrání a složení zbraně v rozsahu, který je nutný k vyčištění zbraně po střelbě,
  • postup při přípravě zbraně a střeliva ke střelbě, při přerušení střelby, při zjištění závady na zbrani při střelbě a při ukončení střelby,
  • střelbu na pevný cíl

Pokud jste zkušení střelci, neměl by to pro vás být žádný problém. Nováčkům doporučujeme přípravný kurz. Při manipulaci se zbraní dávejte pozor hlavně na to, abyste stále mířili do bezpečného prostoru. Zkušební komisaři zkouší různé nástrahy, aby prověřili, že zbraň znáte a ovládáte.

Na naší střelnici se provádí zkoušky z pistole ČZ- 75 B (krátká kulová zbraň), z malorážné pušky typ 451 s klasickým otáčivým válcovým závěrem ovládaným klikou (dlouhá kulová zbraň) a brokové kozlice UH (dlouhá broková zbraň). 

Po úspěšném vyhodnocení zásahů je zkouška u konce a komisař vám vystaví Doklad o osvědčení odborné způsobilosti žadatele o vydání zbrojního průkazu.

V případě neúspěchu

Pokud v teoretické části zkoušky neuspějete, můžete se znovu přihlásit ke zkoušce až po uplynutí tří měsíců ode dne neúspěšného vykonání zkoušky. V tomto případě máte právo požádat o určení jiného zkušebního komisaře.

Pokud uspějete v teoretické části, ale neuspějete v praktické části, můžete praktickou část jednou opakovat, a to nejdříve 15 pracovních dnů a nejpozději 2 měsíce ode dne neúspěšné zkoušky.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky